Jak fungují elektrické podlahové topné fólie MAXECO

V čem jsou topné folie jiné? Většina klasických otopných soustav využívá fyzikální jev nazývaný konvekce, který označuje proudění tepla prostřednictvím kapaliny nebo vzduchu. Při konvekci dochází ke ztrátám a zpoždění. Topné fólie MAXECO předávají energii hlavně IR zářením – sáláním. U tohoto fyzikálního jevu dopadá energie na předmět, který je ohříván, okamžitě, bez časového prodlení a se zanedbatelnými ztrátami. Dochází k rychlému náběhu pocitu tepla a šetření spotřeby energie.

Sálání denně cítíme od našeho Slunce, které je zdrojem veškerého života na Zemi. Z něj sálá infračervené záření, které našemu tělu dodává tepelnou energii. Topná folie sálá dlouhovlnné infračervené záření označované jako IR-C s vlnovou délkou 3-100 μm bez viditelného podílu světla. Toto vlnění prochází vzduchem bez jakýchkoliv zábran a mění se na tepelnou energii až po dopadu na plochu předmětů, jako jsou stěny domu, nábytek, ale i lidské tělo.

Nezávazná poptávka

schema salani 2000x1000schema konvekce 2000x1000
vysvetleni ucinnosti 500

Vysvětlení účinnosti

Infračervené vlnění je součástí každého zdroje tepla, včetně našeho slunce. Jednotlivé zdroje tepla (kamna, radiátor, topná spirála, uhlíková tkanina) se liší účinností, jinak řečeno množstvím ztrát, které vznikají při proměně jedné energie v druhou. Aby radiátory plynového topení vyzářily určité množství infračerveného záření, musí energie uložená v plynu rozpohybovat elektrony v kovu kotli, ta pak rozhýbe molekuly vody, voda předá energii radiátorů a nakonec radiátory částečně vyzáří infračervené záření a z velké části ohřejí vzduch v místnosti, který pak ohřívá stěny a všechny předměty.

U topných folií tento zdlouhavý proces vzájemného si předávání energií odpadá. Elektrická energie se v uhlíkových vláknech proměňuje v infračervené vlny, které pak ohřívají okolí i naše těla. A to prosím dělá s minimálními ztrátami. Je to jako opalovat se na horách, na sněhu, jen tak v plavkách i když je teplota okolního vzduchu pouhých 5°C.

Stáhněte si brožuru 7 tipů pro správný výběr topení

Zjistěte, co vše je třeba promyslet a rozhodnout, než si vyberete topení pro váš domov.

brozura 7 tipu

Samoregulace

Největší výhodou fólií MAXECO je samoregulační schopnost, která snižuje náklady na vytápění. Tato schopnost je založena na principu tepleného odporu. Když se zvyšuje teplota fólie, zvyšuje se i elektrický odpor. Podle Ohmova zákona pak klesá proud, což má za následek snížení příkonu a tím i spotřebu elektrické energie. Elektrický proud prochází vrstvou molekul uhlíku, které jsou v nosném polymeru. Ve studeném stavu se nachází těsně vedle sebe a s narůstající teplotou se molekuly od sebe vzdalují.

Tím roste odpor elektrického proudu a klesá výkon. Samoregulace fólií zajišťuje úsporu elektrické energie až o 27 %. Tato úspora spočívá v tom, že se už před dosažením nastavené teploty na termostatu s rostoucí teplotou fólie začíná snižovat proud a tím i příkon. Říkáme tomu modulace. K dispozici máme fólie s modulací do 25 % a do 50 %.

 • Samoregulace fólií zajišťuje úsporu elektrické energie až o 27 %
 • Předchází nežádoucímu přehřátí nášlapné vrstvy v případě překrytí izolantem

Nezávazná poptávka

studeny teply stav graf samoregulace II

Vytápění, které příznivě ovlivňuje zdravotní stav

 • Biologicky optimální teplo

  Technologie sálání je pro lidský organismus nejpřirozenější, má řadu pozitivních účinků na zdraví, proto také vznikají infra sauny.

 • Čistí vzduch v místnosti

  Při sálání je vzduch nasycen anionty, které ničí viry a bakterie. Obsah aniontů určuje kvalitu vzduchu. Čím je větší, tím je vzduch kvalitnější a lépe se dýchá.

 • Ideální pro alergiky

  Technologie sálání nezvyšuje proudění vzduchu v domácnosti. Nevíří tak prach a vzduch se nevysušuje.

 • Protiplísňové účinky

  Sálání znemožňuje srážení páry obsažené ve vzduchu, nikdy není teplejší vzduch než povrchy stěn v místnosti. Tím efektivně zabraňuje vzniku plísní.